POWSZECHNY SPIS ROLNY

Centralne Obchody 147 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

Poniedziałek, 25 Styczeń 2010

 Powstanie Styczniowe było bardzo ważnym okresem w dziejach Wąchocka. To tutaj w dniach od 23 stycznia do 3 lutego 1863r. znajdowała się kwatera Mariana Langiewicza i baza szkoleniowa wojsk powstańczych. Wąchock jako jedna z nielicznych miejscowości w naszym kraju brała w powstaniu czynny i można niemalże rzec "oficjalny" udział. Mieszkańcy Wąchocka dostarczali powstańcom żywność, opiekowali się rannymi, byli łącznikami, a wielu wstępowało do jego oddziałów. Obóz Langiewicza w Wąchocku stał się słynny w całym kraju. 

Mieszkańcy Wąchocka przez długi czas byli prześladowani za popieranie ruchu powstańczego, a miasto uległo zniszczeniu. Za aktywny udział w Powstaniu Styczniowym w 1869r. stosując się do postanowień carskiego ukazu z dnia Komitet Urządzający Królestwa Polskiego odebrał Wąchockowi prawa miejskie. Wielu Wąchocczan zesłano na Sybir. Wielu z nich nie wróciło.W 1994r. Wąchock odzyskał prawa miejskie. Pomimo upływu czasu w pamięci mieszkańców naszego miasta zawsze żywa jest pamięć o Powstaniu Styczniowym.

Centralne Obchody 147. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Uroczystości rozpoczęły się zwiedzaniem muzeum „Walk narodowowyzwoleńczych” w opactwie Cystersów. Znaczną część zbiorów, przekazanych przez ks. Walentego Ślusarczyka, stanowią pamiątki związane z powstaniem styczniowym.

O godz. 11:00 uformowano kolumny i poczty sztandarowe, które, po złożeniu kwiatów pod tablicą gen. Mariana Langiewicza, przemaszerowały pod mogiłę nieznanego powstańca z 1863r. aby oddać hołd walczącym za niepodległość.

O godz. 11:45 w Opactwie Cystersów odbyła się uroczysta suma, której przewodniczył o.Opat Eugeniusz Augustyn.

Uroczystości zakończyły się programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej.












Relacja i fotografie: Michał Piętak

FEDERACJA KAPITUŁA
RÓWNOŚĆ WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ
KONTYNUACJI TRADYCJI POWSTANIA 1863 r.

Centralne Obchody 147 Rocznicy
Wybuchu Powstania Styczniowego

Pod Honorowym Patronatem
Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Powrót